فشار ریسک بر روی جامعه

وجود ریسک به اثرات اجتماعی و اقتصادی نامطلوبی منجر می‌شود. ریسک دارای سه نوع فشار بر جامعه است:

  • میزان منابع اضطراری که باید افزایش داده شود
  • جامعه از کالاها و خدمات خاصی محروم می‌شود
  • نگرانی و ترس وجود دارد

 منابع اضطراری بیشتر

کنار گذاشتن منابع برای مواقع اضطراری یک امر احتیاطی است. با این حال، در غیاب بیمه، افراد و شرکتهای تجاری مجبور خواهند بود میزان منابع اضطراری برای پرداخت خسارتهای غیر مورد انتظار را افزایش دهند. برای مثال فرض کنید خانه‌ای به قیمت 300.000 دلار خریده‌اید و می‌خواهید منابعی را جمع کنید که در صورت آسیب دیدن خانه در اثر آتش‌سوزی، طوفان یا دیگر خطرات آن را تعمیر کنید. بدون بیمه شما مجبورید سالانه حداقل 50.000 دلار پس‌انداز کنید تا منابع کافی در یک دوره نسبتا کوتاه را داشته باشید. حتی ممکن است خسارت زودموقعی رخ دهد و منابع اضطراری شما برای پرداخت خسارت کافی نباشد. اگر درآمد شما متوسط تا پایین باشد، چنین پس‌اندازی مشکل خواهد بود. در هر رویدادی، مبلغی که شما باید پس‌انداز کنید هر چقدر بیشتر باشد هزینه‌های مصرفی فعلی باید کاهش یابد که به استانداردهای زندگی پایین‌تر منجر خواهد شد.

از دست دادن کالاها و خدمات خاص

فشار دوم ریسک این است که جامعه، کالاها و خدمات خاصی را از دست می‌دهد. برای مثال به دلیل ریسک دعوای حقوقی مسئولیت، بسیاری از شرکتها تولید محصولات خاصی را متوقف کرده‌اند. مثالهای متعددی می‌تواند زده شود. زمانی 250 شرکت در جهان واکسن کودکان را تولید می‌کردند امروزه فقط تعداد کمی از شرکتها واکسن کودکان تولید می‌کنند به دلیل تهدیدهایی که مسائل مربوط به مسئولیت دارد. دیگر شرکتها تولید محصولات خاصی از جمله محصولات آزبست، کلاه ایمنی فوتبال، محصولات معین کنترل زاد و ولد را به دلیل ترس از مسئولیت قانونی متوقف کرده‌اند.

به علاوه در نتیجه حملات تروریستی 11 سپتامبر سال 2001، کنگره ترسید که شرکتهای تولید کننده محصولات ضدتروریستی (مثل محصولات ایمنی هواپیما)، به دلیل ترس از تحت تعقیب قرار گرفتن در صورت عدم کار کردن تکنولوژی، دیگر آن را تولید نکنند. برای پرداختن به این ریسک، کنگره مفادی را در قانون امنیت داخلی سال 2002 گنچاند که مسئولیت قانونی شرکتهایی که تکنولوژی‌های ضدتروریستی تولید می‌کنند را محدود نمود. بدون این مفاد قانونی، بسیاری از تکنولوژی‌های ضد تروریستی دیگر تولید نخواهد شد چرا که ریسک مسئولیت بسیار بزرگ است.

ترس و نگرانی

فشار نهایی ریسک ترس و نگرانی است. مثالهای متعددی عدم آرامش ذهنی ترس ایجاد شده توسط ریسک را تشریح می‌کنند. در صورتی که دختر یا پسر نوجوان در طول طوفان به اسکی بروند، والدین ممکن است به دلیل وجود ریسک کشته شدن در جاده یخی، نگران شده و بترسند. برخی مسافران جت تجاری در صورتی که جت در طول پرواز با تلاطم شدیدی مواجه شود ممکن است شدیدا بترسند. دانشجویی که نیاز به نمره C در امتحان برای فارغ‌التحصیل شدن دارد ممکن است با احساس ترس وارد اتاق امتحان نهایی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *